Polska niedoceniana przez Polaków?

Polska  – kraj specyficzny. Wyjątkowy. To oczywiste. Polacy – naród pracowity, patriotyczny, twardy, jak pokazuje historia – wręcz niezniszczalny. Ale czy zadowolony? Czy doceniamy to co mamy czy nadal skupiamy się i porównujemy do lepszego, bardziej rozwiniętego zachodu..?

hong kongKilka dni temu gościłem przybyszów z dalekiego Hong Kongu, miejsca, w którym wieżowców nie mniej niż w Nowym Jorku (ludzi też). Patrząc na zdjęcia tego miejsca (nie mówiąc o odwiedzinach), często opada nam szczenna a jedyne słowo, które wypowiadamy brzmi WOW. Bo faktycznie robi wrażenie. Ale czy faktycznie, Hong Kong jest taki perfekcyjny? Lepszy od Polski?

Tak i nie. Zależy kogo zapytamy. Polak powie, że u nas nuda, że jesteśmy do tyłu,  a u nich szklane domy, technologia, szybkie pociągi… Gdy zapytałem gości (tzn. nawet nie pytałem do sami od samego początku sami uzewnętrzniali swe odczucia) o wrażenia z wycieczki po Małopolsce, Śląsku i Podkarpaciu – okazało się, że byli szczerze wniebowzięci twierdząc że oddaliby wszystko by uciec z zatłoczonego Hong Kongu i pomieszkać u nas, gdzie może nie ma jeszcze aż tak szybkiego Internetu jak u nich, ale za to jedzenie, ludzie, miejsca, natura i towarzyszący temu spokój – to ważniejsze w życiu niż azjatycka gonitwa, której doświadczają na co dzień.

polskaPo kilku dni w towarzystwie Azjatów i spojrzeniu z ich perspektywy na nasz kraj, stwierdzam że mamy czym się poszczycić (i nie wchodzę w politykę, że moglibyśmy mieć więcej/mniej, że jedne partie Polskę rujnują a inne nie – to nie jest przedmiotem). Oczywiście, że zawsze może być lepiej ale powinniśmy skupić się na tym jak jest i co mamy a mamy!

My porównujemy się do bardziej rozwiniętego zachodu – że tam więcej autostrad, że lepsze wynagrodzenie za pracę nie dostrzegając że na zachodzie jesteśmy zazwyczaj outsiderami a wyższe ceny utrzymania też nie dają już dziś aż tyle zaoszczędzić. A gdy już o tym mowa – to czy warto sobie wypruwać flaki tam pracując (często w kilku różnych pracach na raz) by kupić wymarzone auto czy pojechać do ciepłych krajów na dwa tygodnie (w Polsce też już łatwiej zarobić na powyższe)?

Celem tego wpisu jest byśmy zatrzymali się za chwilę, zastanowili czym jest Polska dla nas. Gdziekolwiek teraz jesteś, zadaj sobie to pytanie. I pomyśl czy faktycznie u nas jest tak źle? Wiem że to trochę tak, jakby zapytać czy lepiej jest mieszkać w mieście czy na wsi.. Sprawa bardzo indywidualna i zmieniająca się z wiekiem, potrzebami jednostki.

Ale na pewno możemy (przynajmniej ja) powiedzieć, że Polska jest naprawdę miejscem w którym warto się urodzić, wychować, mieszkać.. Ale czy my czasem nie chcielibyśmy być tam gdzie nas nie ma czyli np. w Hong Kongu?

https://www.youtube.com/watch?v=Qbu_FRg8vuU

poland is beautiful.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s